Nowy numer 48/2023 Archiwum

Krótko w kulturze

Stróże czuwają * Rewolucja przez język * Dukaj europejski

Stróże czuwają
Festiwal Stróżów Poranka to na mapie chrześcijańskich festiwali jedna z najciekawszych imprez. Narodził się w Chorzowie, ale swoim zasięgiem dawno już przekroczył granice tego miasta. W tym roku koncerty odbywają się m.in. także we Wrocławiu, Katowicach czy Jastrzębiu-Zdroju. Wśród wykonawców sami najlepsi: Raz Dwa Trzy, Tomasz Budzyński, Viola Brzezińska, Full Power Spirit, Magda Anioł. Szczegóły na: www.strozeporanka.pl.

Rewolucja przez język
Surową ocenę III RP przynosi najnowszy numer „Frondy” (52/2009), zaś komentarzem do poczynań ostatniego rządu stało się okładkowe hasło: „Za rządów Tuska jedz, pij i nie drażnij Ruska”. Ale najciekawszy w tym numerze wydaje się artykuł o rewolucji, która dokonuje się w dzisiejszym świecie przez… język. Dlaczego „homo” już nie znaczy „ludzki” i co to jest „prawo reprodukcyjne” dowiadujemy się z tekstu Grzegorza Górnego „Wojna o język”.

Dukaj europejski
Jacek Dukaj, kilka lat temu uznany za następcę Stanisława Lema, został uhonorowany Europejską Nagrodą Literacką. Celem wyróżnienia jest zwrócenie uwagi na kreatywność i różnorodność współczesnej literatury europejskiej. W Brukseli, gdzie autor „Katedry” osobiście nie odebrał nagrody, zapewniano, że jego książki, w tym doceniony przez jurorów „Lód”, będą promowane na Targach Książki nad Menem.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy