Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wcale nie głupole!

Różni wykonawcy, Lato Muminków, Polskie Radio 2009

Zwyczajny, spokojny dzień w dolinie zostaje przerwany przez wybuch wulkanu, który wywołuje powódź, a rodzina Muminków jest zmuszona opuścić dom w poszukiwaniu ratunku przed wielką wodą. To najpiękniejsza bajka muzyczna dzieciństwa. Znałem ją na pamięć, a momentalnie wpadające w ucho piosenki śpiewałem przez lata.

Płyta Lato Muminków różni się diametralnie od plastikowych podróbek, które możemy dziś kupić na kilogramy w supermarketach. Jest przygotowana niezwykle precyzyjnie i z ogromnym polotem. Wymarzona obsada (narrator: Gustaw Holoubek, Mamusia Muminka: Ryszarda Hanin, Tatuś: Zygmunt Kęstowicz, Muminek: Mieczysław Czechowicz i Emma: Zofia Rysiówna) oraz porywająca muzyka spowodują, że dzieci zaśpiewają za Gawędą: „Muminki wcale nie głupole!”.

Każda piosenka z tego krążka jest hitem. Usłyszymy m.in. Krystynę Prońko, Bernarda Ładysza i kompozytora piosenek Tadeusza Woźniaka. Piosenka „Niczyje dni” z refrenem: „Włóczykije, włóczykije, jak się wam na świecie żyje?” jest do dziś hymnem różnych freaków i obieżyświatów, i słychać ją czasem przy beskidzkich ogniskach. Choć muzyczną adaptację bestsellera Tove Jansson zrealizowano już w 1978 roku, płyta ani troszkę się nie zestarzała. Zresztą jak same Muminki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także