Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ożywczy smak herbaty

Zaskakująca płyta. Odmienna od tego, co proponuje większość młodych zespołów, pilnie śledzących to, co akurat jest modne na Zachodzie. Tea …jak herbata, Tea 2009

Gdybym miał wskazać muzyczne inspiracje grupy Tea (na zdjęciu), szukałbym ich raczej w polskim rocku przełomu lat 70. i 80., we wczesnych utworach Budki Suflera i Turbo. Częste zmiany rytmu, gitarowy power i charakterystyczny, chropowaty wokal przenoszą nas w tamte rejony muzyczne. A przy tym muzycy Tea nie stronią także od klimatów łagodniejszych, kojarzących się bardziej z poezją śpiewaną niż z rockiem („Nocą”).

Teksty bywają nawet trochę przepoetyzowane („Niepewność”), dlatego z większą przyjemnością słucha się tych utworów, w których dochodzi do głosu poczucie humoru muzyków. „Kulinarne” wyznanie miłości w „Zapachach i smakach” czy „Kochanie moje” - erotyk adresowany do… gitary - to piosenki napisane z dużą lekkością. Więcej patosu jest w tekstach religijnych („Krew”, „Wiesz co się dzieje”), ale to także dowód młodzieńczej pasji. „Herbaciarze” brzmią bardzo świeżo, dlatego z radością witam ten debiut.

Dostępna na www.teaband.com.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także