Nowy numer 48/2020 Archiwum

Niebieski Górecki

III Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego zyskała niespotykaną jakość odbioru.

Modlitewno-medytacyjne dzieło wybitnego kompozytora zostało wydane w formacie Bluray. To jedna z najnowocześniejszych technologii zapisu dźwięku i obrazu, oparta na pracy niebieskiego lasera (w przeciwieństwie do napędów DVD, gdzie używa się lasera czerwonego). Wydawcami krążka są Narodowe Centrum Kultury i Lipinski Royal Fidelity.

Płyta zawiera słynne wykonanie „Symfonii pieśni żałosnych” z kościoła Świętego Krzyża w Zakopanem w 2003 roku, gdzie Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach dyrygował sam kompozytor (na zdjęciu), a śpiewała wybitna sopranistka Zofia Kilanowicz.

Wydawnictwo ukazuje się w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej, które odbywają się pod hasłem „Zaczęło się w Polsce”. W dołączonych broszurach znaleźć można eseje prof. Władysława Stróżewskiego i prof. Andrzeja Nowaka poświęcone kompozytorowi oraz teksty redaktorów największych polskich dzienników, diagnozujące znaczenie lat 1939–1989 dla współczesnej Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama