Nowy numer 38/2023 Archiwum

Trapista mruczy z wdzięcznością

Michał Zioło OCSO, Dziennik Galfryda, W drodze, Poznań 2009 s. 220

Przed oborą siedzą w kucki sąsiedzi i czekają, aż krowy urosną – to fragment poradnika działkowca? Haiku w stylu Mumio? Nie. Znakomity dziennik trapisty o. Michała Zioło. Ojciec Zioło przez 15 lat był dominikaninem. W 1995 roku został trapistą. Mieszkał w Afryce. Od 9 lat modli się we francuskim klasztorze w Aiguebelle. Notuje wszystko. Łapie chwile na gorącym uczynku, spisuje drobiazgi. Jak w kalejdoskopie zmieniają się zapachy, obrazy, dźwięki.

„Tego dnia nic się nie wydarzyło. Świeciło słońce nad klasztorem i dobrze grzały kaloryfery”. Zakonnik pisze w swojej książce o umieraniu z dnia na dzień, o powołaniu idącym na wyniszczenie, a jednocześnie jego dziennik tryska życiem: „Wróble za oknem. Niedokończone »Wyznania św. Augustyna«. Każdego dnia śmierć”. W Dzienniku Galfryda znajdziemy sporo humoru, autoironii, świetne portrety psychologiczne braci. „Bóg się rodzi, moc truchleje. Pan niebiosów obnażony. Oj, trzeba się wziąć za zmywanie naczyń…”. To słowa o tym, by być uważnym – wyjaśnia trapista. – Bo w życiu monastycznym chodzi o uważność.

„Dziennik Galfryda” to książka o czekaniu. Na Boga, który przyjdzie, kiedy chce. I jak chce. Podczas zmywania naczyń, przygotowywania antydepresyjnych nalewek, lektury wierszy Miłosza czy dzienników Czapskiego. Bo mnich – wyjaśnia ojciec Michał Zioło– to taki facet, który stoi na peronie dworca i czeka. Ktoś czyta gazetę, inny przechadza się, gadając przez komórkę, a on stoi i czeka. Ludzie na niego patrzą i mówią: Skoro on czeka, to znaczy, że pociąg przyjedzie. A tytułowy Galfryd? To kot z poematu Christophera Smarta, który „mruczy z wdzięcznością, gdy Bóg pochwali go jako dobrego kota”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Quantcast