Nowy numer 38/2023 Archiwum

Święte kłopoty

Z Marcinem Pospieszalskim rozmawia Marcin Jakimowicz

Marcin Jakimowicz: Dlaczego dorośli faceci wciąż szukają domu?
Marcin Pospieszalski: – To szukanie domu przypomina mi pewien kawał: Synek pyta ojca, basisty: Tato, dlaczego inni basiści na koncertach grają szybko, nieustannie biegają palcami po gryfie, a ty stoisz jak ten kołek i naciskasz gryf tylko w jednym miejscu? – Bo widzisz, synku, oni dopiero szukają dźwięku, a ja już go znalazłem (śmiech). Nie można powiedzieć, że się Jezusa znalazło. To rzeczywistość niesamowicie dynamiczna, niosąca całą masę prób i zwątpień.

A co z radością grania? Na koncertach widać, że muzyka cały czas sprawia wam frajdę.
– W naszym wieku, starczym, geriatrycznym, trzeba się do wszystkiego przymuszać (śmiech). Do tego, by rano wstać, wziąć instrument, pojechać na koncert na drugi koniec Polski, znaleźć wolny czas. Jako kapela zebraliśmy się tym razem w Dursztynie, na Spiszu. To święte miejsce, bardzo pobłogosławione. Mieliśmy próby na Wichrówce, w genialnym miejscu, gdzie ks. Franiciszek Blachnicki prowadził pierwsze oazy.

Na płycie rzadko pada słowo „Bóg”. Nie chcecie już mówić wprost?
– Chcemy. I mówimy. Gramy i utwory, które są klasycznymi pieśniami wielbienia, i takie, które są zakotwiczone w Słowie, choć nie mówią o tym wprost. Jestem pewien, że nasza nowa płyta wypływa z Ducha Bożego. Teksty dotykają życia: opowiadają często o zwykłych, ludzkich kłopotach, które są uświęcone tym, że człowiek spotyka Jezusa. Zresztą widzę wyraźnie, że nadszedł w kulturze czas walki. Nawet o najzwyklejszych codziennych sprawach trzeba dziś opowiadać z Bożej perspektywy.

Jesteście jak kierowcy tirów. Non stop w drodze. Może dlatego tęsknicie za domem bardziej niż ci,
którzy nie ruszając się z kanapy, spędzają godziny z pilotem w ręku?

– Pewnie tak. Jesteśmy rzeczywiście zagonieni jak kierowcy tirów. O tym też jest ta płyta. Jeden z utworów mówi o tym wprost: Żyję w biegu, z komórką w ręce, wściekły, bo kolejny raz spóźniłem się na ważne zawodowe spotkanie. Każdy z nas doświadcza tych rzeczy. Mam nadzieję, że dla nas, muzyków, ta płyta będzie sygnałem – stań z boku i z dystansu spójrz na swe zagonione życie. Odetchnij.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Quantcast