Nowy numer 43/2020 Archiwum

Świadectwo w dźwiękach

Vangelis/Robert Janson, Świadectwo – muzyka filmowa, Agora 2008

Dwóch kompozytorów napisało muzykę do filmu Świadectwo. Jeden światowej sławy, drugi – znany tylko w naszym kraju, i to raczej z piosenek. Obaj stanęli na wysokości zadania, choć ich utwory bardzo się różnią. Syntezatorowe kompozycje Vangelisa są patetyczne, wręcz monumentalne.

Z kolei fragmenty napisane przez Roberta Jansona na orkiestrę i fortepian urzekają delikatnością, romantyzmem. Oczywiście z wyjątkiem tych miejsc, które obrazują dramatyczne momenty w filmie: zamach na Papieża, stan wojenny czy egzorcyzmy. Tu muzyka podkreśla napięcie. Ale to już wymusił obraz, z którym dźwięki zresztą świetnie współgrają.

W filmie utwory Vangelisa wyznaczają ramy – początek i koniec, Janson wypełnia środek. Razem tworzą ciekawą całość, której dobrze się słucha także po wyjściu z kina. Właśnie dzięki tej płycie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także