GN 43/2020 Archiwum

Boskie i cesarskie

Michał Wojciechowski, Biblia o państwie, WAM, Kraków 2008, s. 184

Nowa książka prof. Michała Wojciechowskiego jest dowodem na to, że jest on obecnie jednym z najlepszych i najoryginalniejszych biblistów w naszym kraju. Wojciechowski już w swoich poprzednich pracach dowiódł, że potrafi przystępnym językiem i bez typowego dla naukowców nadęcia wyjaśniać nawet najbardziej zawiłe problemy związane z Pismem Świętym. Jego prace szczególnie uderzają w ciemną legendę kapitalizmu jako ustroju sprzecznego z nauką Chrystusa.

Teolog od lat konsekwentnie obala tę socjalistyczną propagandę, dowodząc, że już w czasach biblijnych poszanowanie własności prywatnej było wielkim dobrem. W Biblii o państwie Wojciechowski rozciąga swoje rozważania na całą historię biblijną. Na niecałych 190 stronach autor przedstawia czytelnikom rozwój państwa w ujęciu nauki płynącej z Pisma Świętego. Czyni to w sposób przystępny dla niemającego przygotowania teologicznego czytelnika. Zapoznaje go z sądami autorów biblijnych, zarówno na temat polityki Królestwa Dawida i Salomona, jak i państwa będącego pod okupacją Babilonii i Rzymu.

Najciekawszą częścią pracy jest jednak rozdział poświęcony stosunkowi do państwa apostołów i samego Jezusa Chrystusa. Bowiem, jak pisze autor: „Jest rzeczą doprawdy zastanawiającą, że maksyma »co cesarskie – cesarzowi« usamodzielniła się później tak dalece, że służyła za uniwersalne uzasadnienie autonomii władzy i wszelkich roszczeń władców wobec poddanych (…) Tymczasem jest to z Biblią dalece sprzeczne…”. Czytelnik znający oryginalność spostrzeżeń Wojciechowskiego nie będzie zawiedziony.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama