Nowy numer 48/2020 Archiwum

Bałkany dla zaawansowanych

Maria Todorova, Bałkany wyobrażone, Wydawnictwo Czarne, Sękowa 2008, s. 552

Przed kilkunastu laty Bałkany były na ustach całego świata. „Pomysł zabijania ludzi z powodu czegoś, co mogło wydarzyć się w 1495 roku, jest nieprawdopodobny w świecie zachodnim. Ale nie na Bałkanach” – grzmiał „New York Times”. „Wiele podobnych komentarzy ukazywało się po „sprawnej i czystej” wojnie w Zatoce Perskiej – ironizuje w swych Bałkanach wyobrażonych Maria Todorova. – W ciągu siedemnastu dni za pomocą amerykańskiej technologii zdołano zabić co najmniej połowę ofiar, jakie poniosły wszystkie strony w dwóch wojnach bałkańskich. Łatwość, z jaką amerykańscy dziennikarze rzucają oskarżenia o ludobójstwo w Bośni, każe zapytać o ich reakcję na trzy miliony zabitych Wietnamczyków”.

Urodzona w Sofii, mieszkająca od lat w Stanach publicystka nie broni Bałkanów za wszelką cenę. Walczy jedynie ze stereotypami głoszącymi, że są one zlepkiem barbarzyńskich, zwaśnionych narodów siedzących na beczce prochu. Autorka od wielu lat wykładająca historię regionu na amerykańskich uczelniach, opierając się na licznych dziełach literatury podróżniczej, relacjach dyplomatów, doniesieniach naukowców i publicystów, na kilkuset stronach opisuje dynamicznie zmieniające się granice, drąży genezę miejscowych nazw, śledzi procesy zachodzące w kulturze i mentalności narodów. Nie ogranicza się do byłej Jugosławii.

Opisuje też Greków, Rumunów, Bułgarów i Turków. To najpoważniejsza pozycja na temat tego regionu, jaka ukazała się w Polsce. Todorova pracę dedykuje rodzicom: „Nauczyli mnie kochać Bałkany, nie musząc być z nich dumną ani się ich wstydzić”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także