Nowy numer 47/2020 Archiwum

Od ucha do ucha

Ewangelia - radosna nowina smutno głoszona, WAM 2008

Nie wypada nam się nie cieszyć. Przecież Jezus zmartwychwstał. Powinniśmy być szczęśliwi – taki przekaz wyssaliśmy z mlekiem matki. I chodzimy z przyklejonymi uśmieszkami. Alleluja i do przodu! Jak długo można tak udawać? Co zrobić, by szczera radość zastąpiła szczerzenie zębów?

Jezuita o. Wojciech Ziółek często odwiedza z rekolekcjami zakony żeńskie. Robi wówczas mały test. Podaje siostrom kartkę z prośbą o uzupełnienie zdania: „W moim zgromadzeniu zakonnym jestem…”. Najczęściej dostaje odpowiedź: szczęśliwa. Później okazuje się, że nie wszystkie mniszki tryskają szczęściem, ale przecież nie wypada się nie cieszyć! – A przecież mogły napisać: W moim zgromadzeniu zakonnym jestem od 12 lat. Albo „jestem przełożoną” – uśmiecha się jezuita.

Słuchając jego wykładu, publiczność zgromadzona na sesji Usta pełne śmiechu co chwilę wybucha śmiechem. Mocne słowa prelegenta obnażają religij ną obłudę. Pokazują, że o zmartwychwstaniu mogą wiarygodnie opowiadać jedynie ci, którzy doświadczyli śmierci. Czy Ewangelia jest nadal głoszona z radością i entuzjazmem? Czy o Bogu można mówić, mając „usta pełne śmiechu”, jak czytamy w Psalmie 126? Na pytania odpowiadają na dwóch płytach mp3: o. Amadeo Cencini, ks. Marek Dziewiecki, s. Małgorzata Chmielewska, o. Wojciech Ziółek i Jan Ćwierz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także