Nowy numer 3/2021 Archiwum

Relacja człowieka z zasadami

W swej książce Marek Jurek stawia pytania o sens zaangażowania katolików w życie publiczne oraz o wartości w polityce.

Granice kompromisu
Warto dodać, że nie zawsze konsekwencja była cechą pomagającą mu w polityce, która siłą rzeczy kojarzy się z różnymi, czasami dość pośledniej jakości, kompromisami. Dla przeciwników Marka Jurka była to nieraz także dobra okazja dla przylepienia mu etykiety fundamentalisty. Nawet jednak najbardziej zagorzali przeciwnicy odnosili się z szacunkiem do jego rezygnacji z pełnienia jednej z najważniejszych funkcji publicznych w państwie, gdy okazało się, że nie służy to realizacji najważniejszych zasad. Czy Marek Jurek jest fundamentalistą? Sądzę, że nie jest to zarzut prawdziwy.

W książce opowiada o wielu sytuacjach, gdy podejmował decyzje i dokonywał wyborów politycznych, będących często wynikiem politycznej kalkulacji i kompromisu, chociażby pracując w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Jeśli nieustępliwie trwał przy swoim, to jedynie w sprawach najważniejszych, które nie powinny podlegać dyskusji, przede wszystkim dotyczących kompleksowej ochrony życia. Słusznie przy tym zwraca uwagę, że dla naszej cywilizacji jest to kwestia fundamentalna. W niej odbijają się wszystkie najważniejsze problemy i wybory etyczne współczesnego świata. Jeśli tej sprawy nie wygramy, w istocie wszystko przegramy, i w tej kwestii całkowicie się z nim zgadzam.

Spór z Kaczyńskim
W tym kontekście należy także postrzegać jego spór z Jarosławem Kaczyńskim, który często zupełnie fałszywie był przedstawiany jako spór polityczny, bądź urażonych ambicji. W gruncie rzeczy był to najważniejszy spór ideowy na polskiej prawicy, w którego centrum stało pytanie, czemu ma służyć polityka i jak należy definiować jej najważniejsze zadania. W tym sporze premier Kaczyński, który także podkreślał wagę ochrony poczętego życia, prezentował racje pragmatyczne. Marek Jurek zarzuca mu brak konsekwencji oraz że z tej fundamentalnej kwestii uczynił element gry politycznej. Skutki tego sporu były doniosłe dla całej Polski.

Rozpoczął się proces dekompozycji zaplecza politycznego Jarosława Kaczyńskiego, który w efekcie doprowadził do przedterminowych wyborów, klęski PiS, ale i marginalizacji formacji Marka Jurka. Książka nie jest jednak jego testamentem politycznym. Raczej zarysem nowego programu i próbą wyznaczenia sobie nowych celów. Szkoda, że polityk tego formatu, z zasadami i charakterem, wielką wiedzą i kulturą, układający życie prywatne według głoszonych zasad, co na polskiej prawicy bynajmniej nie jest oczywistym standardem, wegetuje na marginesie życia społecznego.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się