Nowy numer 48/2020 Archiwum

Szczerość

Pora Wiatru, Pejzaż zbawienia, Pora Wiatru 2008

Pięciu chłopaków (ze zdjęć można wnioskować, że przynajmniej niektórzy są nastolatkami) postanowiło nagrać płytę, którą uwielbią Pana Boga. Ubrali proste słowa w proste melodie, dodali do nich akustyczne na ogół brzmienia gitar i sami ten materiał wydali. Powstało coś z pogranicza delikatnego rocka i poezji śpiewanej, z ewangelicznym przesłaniem.

W piosenkach z Pejzażu zbawienia słychać szczere zaangażowanie muzyków. Do wiarygodnego przekazu dochodzą ciekawe pomysły, które pozwalają wykrzesać oryginalne dźwięki ze skromnego, bądź co bądź, instrumentarium.

Oczywiście, nagraniom daleko jeszcze do profesjonalizmu, sporo tu niedociągnięć, zwłaszcza wokalnych, a w tekstach nie brak naiwności. A jednak duży ładunek autentyzmu zawarty w tym materiale pozwala mi udzielić Porze Wiatru kredytu zaufania. Jestem na tak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także