Nowy Numer 21/2019 Archiwum

Światłoczuli

Siedząc przy stołach, wspinają się po siedmiu stopniach na górę Tabor. Malują to, czego nie da się namalować. Uczą się piękna. Kreska po kresce.

Pisanie ikon to nie machanie pędzlem – opowiada o. Cyprian Moryc, bernardyn – to szkoła kontemplacji. Otoczony jest wianuszkiem młodych ludzi. Przyjechali na rekolekcje lubelskiej wspólnoty „Jezus żyje wśród studentów”, sporej charyzmatycznej grupy, która co tydzień zapełnia aulę Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej. W ubiegłym roku pisaliśmy o rekolekcjach, na których młodzi wielbili Boga tańcem. Niedawno odkryli nowy charyzmat. Przez siedem dni uczą się pisania ikon. Dlaczego piszą, a nie malują? – spyta ktoś, udowadniając, że to zwykła kalka językowa (pisat’ po rosyjsku to malować). Ikona to traktat teologiczny. Ważny jest każdy szczegół. Według prawosławnego teologa Pawła Floreńskiego, siedem etapów pisania ikony odpowiada siedmiu dniom stworzenia świata. Ruszyliśmy drogą ikony. Krok po kroku, kreska po kresce…
 Siedem etapów pisania ikony odpowiada siedmiu dniom stworzenia świata

Dzień pierwszy: Błysk
Ojciec Cyprian: – Malujemy tylko na drewnie pokrytym zaprawą kredową. Twarda jak mur deska ma odpowiadać trwałości i niezmienności teologii. Pseudoikony malowane na płótnie to symbol teologii zmiennej, liberalnej, nietrwałej. Przygotowujemy kredowo-klejowy podkład. Jest biały jak ściana. Ma rozświetlać, wzmacniać barwy. Ikona ma być światłem. Pierwszy etap to błysk, medytacja nad słowami: „Niech się stanie światłość”, kontemplacja światła łaski stwórczej. Nakładamy na deskę złoto. Ikona ma promieniować. My znamy często wiekowe wizerunki. Ciemne, przydymione. Ale i one mają mistyczne znaczenie. Kenoza ikony odpowiada wyniszczeniu Jezusa. Spękania, patyna, ciemniejące barwy – to wszystko jest symboliczne. Taka stara ikona nabiera blasku przy kagankach i świecach. Rozświetla ją modlitwa wiernych.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji