Nowy numer 45/2018 Archiwum

Święty Paweł w pigułce

Żyd, modlący się po hebrajsku i aramejsku; urodzony w Tarsie, gdzie przewagę stanowiła ludność helleńska, doskonale znający grekę i helleńską tradycję filozoficzną; w dodatku obywatel rzymski – kim naprawdę był święty Paweł?

To kluczowe pytanie warto sobie postawić u progu rozpoczynającego się właśnie Roku Świętego Pawła. W odpowiedzi powinna pomóc pamiątkowa publikacja wydawnictwa Rafael, przybliżająca postać Apostoła Narodów.

Autorzy przypominają najważniejsze fakty z biografii Świętego. Zwracają uwagę na to, jak pomocna w dziele ewangelizacji okazała się „wielokulturowość” Szawła-Pawła. Ze szkiców wyłania się postać bez-kompromisowa w walce o prawdę. Szczególnie mocno rozbrzmiewa głos Apostoła w sporze o usprawiedliwienie, dowodzący, że dzięki poświęceniu Chrystusa panowanie prawa dobiegło kresu, a jedyną drogę do zbawienia stanowi wiara.

Główne myśli nauczania świętego Pawła syntetycznie przed-stawia ks. Henryk Romanik w tekście „Paweł – apostoł Chrystusa”. Podrozdziały mówiące m.in. o Bożym ojcostwie, mądrości krzyża i „drodze jeszcze doskonalszej”, jaką jest miłość, stają się jednocześnie zaproszeniem do rachunku sumienia. Ksiądz Romanik jest też autorem zawartych w książce utworów poetyckich, zainspirowanych postacią Świętego.

Na uwagę zasługuje atrakcyjna szata graficzna publikacji, prezentująca Bazylikę św. Pawła za Murami i wizerunek apostoła w sztukach plastycznych. Do książki dołączona została płyta, na której aktorzy Teatru Starego w Krakowie czytają Listy św. Pawła, oraz wkładka z litanią do Apostoła Narodów.

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji