Nowy numer 47/2020 Archiwum

Ciężką muzą

Dla fanów cięższych brzmień zaskoczeniem może okazać się fakt, że polski hard rock narodził się już… w 1971 roku. Wtedy bowiem powstała grupa Stress. Dziś ten zespół został już nieco zapomniany, a to dlatego, że nigdy nie udało mu się wydać płyty długogrającej.

Tymczasem to właśnie Stress stworzył pierwszy polski utwór hardrockowy z prawdziwego zdarzenia – piosenkę „Ciężką drogą”. Co ciekawe, jednym z filarów zespołu był Henryk Tomczak, późniejszy założyciel Turbo.

We wczesnych nagraniach Stressu słychać wyraźnie fascynację muzyką Deep Purple i Black Sabbath. Później grupa pożeglowała w stronę rocka progresywnego. Te wszystkie przemiany świetnie ukazuje wydany właśnie dwupłytowy album Nagrania radiowe z lat 1972–1979.

Dziś te utwory brzmią już nieco archaicznie, ale i tak warto ich posłuchać, bo to kawał historii polskiej muzyki rockowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także