Nowy numer 49/2020 Archiwum

W mroku

Marcel Pér's znów zaskakuje. Tym razem nie surową, wierną korzeniom interpretacją średniowiecznych psalmów czy wykonanymi z pasją hymnami pierwszych wspólnot chrześcijańskich.

Francuski dyrygent znakomitego Ensemble Organum cofnął się w czasie o kolejne 2 tysiące lat. Specjalista od chorału gregoriańskiego, współpracujący ze śpiewakami reprezentującymi nurt żywej tradycji, gość festiwalu „Muzyka naszych korzeni" w Jarosławiu zafascynował się starożytną egipską Księgą Umarłych.

To zbiór tekstów, rysunków i pieśni mających ułatwić zmarłemu przejście do raju i pomóc duszy w żmudnej wędrówce po królestwie cieni. Pérès skomponował do nich przed laty muzykę organową.

Mroczną, żałobną, delikatną, precyzyjnie oddającą klimat tekstów, bardzo przejmującą. Na płycie Contemplation poruszamy się w mroku dźwięków, by znaleźć wyjście z pułapki śmierci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także