Nowy numer 49/2020 Archiwum

Śpiewanie Góreckiego

Ten album to wydarzenie. Dwupłytowe wydawnictwo zbiera Utwory na chór a cappella Henryka Mikołaja Góreckiego napisane. Wykonuje je Chór Polskiego Radia w Krakowie, którym dyryguje Włodzimierz Siedlik.

Górecki jest na fali. W 1992 roku jego przejmująca 3. Symfonia trafiła na pierwsze miejsca amerykańskich i angielskich list przebojów, a o urodzonym pod Rybnikiem kompozytorze mówił cały świat. Wreszcie doczekaliśmy się wydania jego chóralnych kompozycji.

Pierwsza płyta jest bardzo „polska”. To 6 kompozycji opartych na zbiorze pieśni ludowych „Szeroka woda” i 5 pieśni kurpiowskich. Drugi krążek zbiera sakralną twórczość Góreckiego.

Usłyszymy „Przybądź, Duchu Święty”, „Pieśń Rodzin Katyńskich”, „Amen” i monumentalny, dedykowany polskiemu papieżowi „Totus Tuus”, w którym imię Matki Boga pojawia się aż 40 razy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także