Nowy numer 47/2020 Archiwum

Herbert inaczej

Intelektualna poezja Zbigniewa Herberta nie jest łatwa do zaśpiewania, dlatego wiele podobnych prób kończyło się artystycznym fiaskiem. Na tym większy szacunek zasługuje więc projekt Granie Herberta, zrealizowany przy okazji szczecińskich obchodów roku poety.

Już sam wybór wierszy świadczy o nieszablonowym podejściu do twórczości autora „Pana Cogito”. Artyści zdecydowali się zagrać nie te utwory Herberta, które są najbardziej znane, ale te, które zawierają w sobie większy ładunek muzyczności.

Okazuje się, że delikatne ballady z lekką domieszką jazzu świetnie współgrają z wierszami poety. Gdzieniegdzie pojawiają się też elementy funka z ciekawymi partiami gitary basowej. Kompozytorowi większości utworów i jednocześnie basiście Szymonowi Orłowskiemu trzeba pogratulować interesującej propozycji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także