Nowy numer 5/2023 Archiwum

Papież: Homoseksualizm nie jest przestępstwem

"Homoseksualizm nie jest przestępstwem" - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla agencji Associated Press. Za grzech uznał to, że są biskupi, którzy popierają przepisy penalizujące homoseksualizm i dyskryminujące osoby o takiej orientacji.

"Ci biskupi muszą przejść proces nawrócenia" - ocenił papież. Dodał, że potrzebna jest "czułość, jaką Bóg ma dla każdego z nas".

Określił jako "niesprawiedliwe" przepisy, które penalizują homoseksualizm, i zaapelował do biskupów, by przyjmowali osoby LGBTQ w Kościele.

Franciszek potwierdził, że homoseksualizm [w sensie współżycia z osobą tej samej płci] jest grzechem. - Dobrze, ale najpierw rozróżnijmy między grzechem a przestępstwem - podkreślił. - Grzechem jest także brak miłości wzajemnej - dodał.

W opublikowanej pierwszej części wywiadu Franciszek powiedział też, że prosi swoich krytyków o to, by powiedzieli mu "prosto w twarz", jeśli czegoś nie akceptują.

Odnosząc się do śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI podkreślił : "Straciłem ojca"; "był dla mnie bezpieczeństwem", "straciłem dobrego towarzysza".

Franciszek zapewnił, że jest w dobrym stanie zdrowia.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze