Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Muzyka Fitelberga

Grzegorz Fitelberg (1879–1953) był z pewnością najwybitniejszym polskim dyrygentem w XX wieku.

Jego sztuka wywarła wielki wpływ na życie muzyczne Polski zarówno w okresie międzywojennym, jak i w latach 40. i 50., kiedy w Katowicach stworzył od podstaw Wielką Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia (WOSPR). Zespół wkrótce zdobył sławę na całym świecie.

W 50. rocznicę śmierci Polskie Radio, spłacając dług wielkiemu dyrygentowi, skrzypkowi i kompozytorowi, wydało album, w którym zaprezentowany został wybór twórczości polskich kompozytorów ostatniego stulecia, w wykonaniu WOSPR pod dyrekcją Fitelberga. Album składa się z dwóch płyt. Jedna poświęcona jest utworom Moniuszki, Noskowskiego, Karłowicza i Lutosławskiego, prezentowana jest także własna kompozycja Fitelberga.

Na drugiej znajdują się wyłącznie utwory Karola Szymanowskiego. Dyrygent był jego przyjacielem, a także wybitnym propagatorem oraz znakomitym wykonawcą. W pamięci pozostaje zwłaszcza liryczna interpretacja uwertury „Bajka” Moniuszki i poematu „Step” Noskowskiego, a także niezwykle dynamiczne brzmienie fragmentów „Harnasi” Szymanowskiego – warto tego słuchać.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy