Nowy numer 49/2019 Archiwum

Po co Polsce lewica?

W czasach kiedy partie nazywane lewicowymi reprezentują interesy postkomunistycznego aparatu i mniejszości seksualnych, a pewne elementy lewicowego programu można spotkać w partiach prawicowych, refleksja nad istotą lewicowości wydaje się istotna.

Podjęli ją redaktorzy Frondy, zapraszając do ankiety publicystów, naukowców i polityków z różnych stron barykady. „Czy Polska potrzebuje dzisiaj silnej, atrakcyjnej i nowoczesnej lewicy?” – brzmi jedno z pytań.

Z odpowiedzi ankietowanych wynika jednak, że istotniejszym pytaniem jest dziś: jak bronić ludzi przed biedą i wyzyskiem. Szkoda, że takich pytań nie stawiają sobie młodzi lewicowcy spod znaku „Krytyki Politycznej”, zafascynowani Slavojem Žižkiem i… Leninem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji