Nowy numer 42/2020 Archiwum

Rozważna i romantyczna

Choć Jane Austen żyła i tworzyła na przełomie XVIII i XIX w., jej powieści wcale się nie zestarzały.

Ich siłą jest przede wszystkim przenikliwa analiza psychiki panien na wydaniu, którym angielska arystokracja zawdzięcza swój urok. Pod szklanym kloszem savoir-vivre’u kłębią się nadzieje, żale, namiętności, uprzedzenia i obawy. Każda bohaterka ma trudny charakter, który okazuje się jeszcze trudniejszy w perspektywie zamążpójścia.

Nic dziwnego, że przez ostatnie pół wieku twórczość Austen była wielokrotnie przenoszona na ekran, gdzie miłosne intrygi prezentują się szczególnie atrakcyjnie. Film Anga Lee to barwna opowieść o wydziedziczonych siostrach (w roli młodszej z nich piękna Kate Winslet), dla których jedynym ratunkiem jest dobra partia małżeńska.

Partia zjawia się w postaci nieśmiałego i wrażliwego młodzieńca i szczęśliwie zamienia się w wielką miłość. Wszystko byłoby pięknie, gdyby wcielający się w rolę amanta Hugh Grant także w realnym życiu zaprowadził przed ołtarz którąś ze swoich licznych narzeczonych. Bo inaczej skończy jak Jane Austen, która potrafiła pisać cudowne romanse, ale sama nigdy nie wyszła za mąż.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama