Nowy numer 44/2020 Archiwum

Dzień Nauki w TVP1

Dzień Nauki to święto naukowców. To symboliczny dzień, w którym telewizja publiczna przypomina o zasługach tysięcy uczonych, często nieznanych szerokiej publiczności z nazwiska.

W tym roku TVP1, przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przygotowała cykl 18 programów prezentujących wyniki badań prowadzonych w krajowych laboratoriach. Cykl będzie nadawany od 5 do 29 września w TVP1.

Widzowie zobaczą m.in. reportaże z niezwykłych miejsc, w programie „Wojsko od kuchni” pracę wysoko kwalifikowanych specjalistów polskiej armii, a także największy na świecie „Samolot od kuchni”. Ekipy telewizyjne pokonały w sumie kilkanaście tysięcy kilometrów i dotarły w miejsca, których nigdy nie oglądaliśmy na małym ekranie.

W cyklu znajdą się również cztery specjalne wydania programu „Laboratorium XXI wieku”. Autorzy podejmą próbę odpowiedzi na pytania: jak nowe materiały zmieniają świat, co widać w podczerwieni, na czym polega potęga dźwięku, do czego służą lasery. 30 lat temu tworzywa sztuczne, zwane plastikami, były synonimem tandety. Były słabe i brzydkie.

Płaszcze przeciwdeszczowe trzaskały na mrozie, podeszwy butów odklejały się, obudowy przedmiotów pękały. Rzadko zauważamy, że dziś korzystamy z zupełnie innych materiałów niż przed laty. W programach zobaczymy nowe materiały i ich zastosowania, poznamy przyszłość transportu oraz tajemnice niezwykłego szkła. Wszystkie odcinki cyklu „Dzień Nauki – Polska 2007” będą dostępne na stronach itvp.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama