Nowy numer 47/2020 Archiwum

Tęsknota

François Couturier, Nostalghia – Song for Tarkovsky ECM 2006

Przepiękna kameralna muzyka inspirowana stonowanymi, mistycznymi filmami An- drieja Tarkowskiego, a także, jak głosi informacja na okładce, „grą jego aktorów i sposobem operowania przez niego kolorem i dźwiękiem”.

Monotonna, senna, pełna oddechu muzyka leniwie snuje się z głośników. Pastelowa gra kwartetu brzmi tak, jakby była wierną muzyczną ilustracją fotografii na okładce. Łagodne skąpane w słońcu fale miarowo uderzają o brzeg.

François Couturier, francuski pianista i kompozytor, złożył hołd zmarłemu w 1986 roku rosyjskiemu reżyserowi „Ofiarowania” czy tytułowej „Nostalgii”. Muzyka brzmi jak ścieżka dźwiękowa do jego filmowych obrazów. Album współtworzyli wiolonczelistka Anja Lechner, saksofonista sopranowy Jean-Marc Larché i akordeonista Jean-Louis Matinier.

Kupisz na www.paganini.com.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także