Nowy numer 49/2020 Archiwum

Polska w Londynie

Popularyzacji wiedzy o najnowszej historii Polski za pośrednictwem kina ma służyć zorganizowany przez Muzeum Historii Polski przegląd polskich filmów historycznych „Polish Paths to Freedom”, który odbędzie się w dniach od 3 do 30 września w londyńskim muzealnym kinie Imperial War Museum.

Ze strony polskiej projekt wspomaga Filmoteka Narodowa. – Ten przegląd, daleki od kompletności, pozwoli brytyjskiej publiczności lepiej zrozumieć polski punkt widzenia na II wojnę światową, ale też lepiej zrozumieć kulturę i mentalność przebywających dzisiaj licznie na Wyspach Polaków – powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. Placówka tworzy obecnie stronę internetową „Polish History”, a w tym roku muzeum uruchomiło też fundusz stypendialny dla zagranicznych historyków.

Pierwsza część przeglądu „First to Fight” zawiera filmy oparte na historiach związanych z wydarzeniami II wojny światowej i udziałem w niej Polaków, m.in. z przebiegiem kampanii wrześniowej oraz z atakiem wojsk sowieckich na wschodnie rubieże Rzeczpospolitej 17 września 1939 r.

Planowana druga część przeglądu – „Za żelazną kurtyną” – będzie prezentować filmy, oddające atmosferę życia w Polsce pod sowiecką okupacją po zakończeniu II wojny światowej, a trzecia i ostatnia – „Iskry nadziei” – będzie próbą odtworzenia kolejnych etapów w wyzwalaniu się polskiego społeczeństwa spod komunistycznej dyktatury – od śmierci Stalina, czyli tzw. „odwilży”, do końca lat 80. XX wieku. Z przeglądem związany będzie projekt edukacyjny Muzeum Historii Polski dotyczący losów Armii Andresa, który będzie miał miejsce w londyńskim muzeum w dniach od 29 do 30 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama