Nowy numer 48/2020 Archiwum

TV Białoruś już w listopadzie

Inicjatywa stworzenia satelitarnego kanału telewizyjnego dla odbiorców na Białorusi zrodziła się ponad rok temu.

Podjęła ją, we współpracy z białoruskimi kolegami, grupa dziennikarzy z TVP pod kierunkiem Agnieszki Romaszewskiej- -Guzy (na zdjęciu). TV Białoruś jest pierwszym kanałem zagranicznym telewizji publicznej. Choć podobny projekt rozważano w Europie i w Stanach Zjednoczonych, nie doczekał się on realizacji. TV Białoruś ma zapewnić Białorusi dostęp do niezależnej informacji, a także bardzo do tej pory utrudniony dostęp do własnego języka, dziedzictwa i dóbr kultury.

W ubiegłym tygodniu Zarząd Telewizji Polskiej formalnie zatwierdził powstanie nowego kanału, przyjął jego regulamin organizacyjny, co daje możliwość stworzenia struktury organizacyjnej i zatrudniania pracowników. Rozpoczęły się także rozmowy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych nad aneksem do porozumienia, które MSZ i TVP SA podpisały w kwietniu br.

Porozumienie dotyczy wieloletniej współpracy i finansowania projektu TV Białoruś z rezerwy budżetowej, przeznaczonej na wsparcie międzynarodowej współpracy na rzecz demokracji i społeczeństw obywatelskich. Rezerwa jest w dyspozycji MSZ. W 2007 r. posłowie na TV Białoruś zapisali w budżecie 16 mln złotych. TV Białoruś ma rozpocząć nadawanie w listopadzie 2007 r. Szefową kanału jest Agnieszka Romaszewska-Guzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama