Nowy numer 5/2023 Archiwum

Dobre rady zawsze aktualne

Czy porady dotyczące żywienia, zdrowia, porządków i pielęgnacji pochodzące z XIX i pierwszej połowy XX wieku mogą być dzisiaj cenne i „złota warte”?

Dobre rady, przepisy i reklamy z omówieniem działania polecanych produktów pojawiały się dawniej w kalendarzach i czasopismach poświęconych prowadzeniu domu i gospodarstw wiejskich. Poradniki o podobnej tematyce ukazywały się natomiast rzadziej niż czasopisma i docierały do mniejszej liczby zainteresowanych. Dzisiaj czasopisma poradnikowe, lifestylowe, książki, programy telewizyjne i nieprzebrane zasoby internetu są źródłem informacji praktycznie na każdy temat. Materiał zebrany przez prof. Dorotę Świtałę-Trybek pokazuje, jak dawniej radzono sobie z codziennymi obowiązkami domowymi bez dostępnych dzisiaj sprzętów i specyfików. Wiele porad dotyczyło porządków, ochrony domostwa przed szkodnikami, leczenia domowymi sposobami czy dbania o urodę. Publikacja zatytułowana „Dobra rada złota warta, czyli porady dla śląskiej gospodyni” (wydana przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”) to wybór porad z różnych dziedzin. Niektóre z nich, zwłaszcza te dotyczące zdrowia, należy potraktować jako ciekawostki historyczne, dziś już nieaktualne. Za to wskazówki na temat sprzątania i gotowania mogą być bardzo przydatne.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 3/2023 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek