Rada Krajowa PO zatwierdziła listy KO do Parlamentu Europejskiego

Rada Krajowa PO zatwierdziła listy KO do PE. Na pierwszych miejscach list są m.in. członkowie rządu: szef MSWiA Marcin Kierwiński, szef MAP Borys Budka i minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, który zaraz po zatwierdzeniu list złożył rezygnację z pełnionej funkcji na ręce premiera.

Nazwiska na listach PO do Parlamentu Europejskiego podał w środę na posiedzeniu Rady Krajowej PO szef KPRM Jan Grabiec.

W okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów okołowarszawskich jedynką jest szef MSWiA Marcin Kierwiński. Kolejne miejsca na tej liście zajęli m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Szczerba, Andrzej Rozenek.

"Jedynką" w województwie pomorskim będzie Janusz Lewandowski, a kujawsko-pomorskim Krzysztof Brejza.

Pierwsze miejsce na liście w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim będzie Jacek Protas.

Na Mazowszu pierwsze miejsce ma Andrzej Halicki, a w łódzkim Dariusz Joński. W Wielkopolsce jako "jedynka" startuje Ewa Kopacz, z podkarpackiego Elżbieta Łukacijewska, a Marta Wcisło w województwie lubelskim.

W okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie jedynką jest minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Zaraz po zatwierdzeniu list KO poinformował on na platformie X, że złożył na ręce premiera Donalda Tuska rezygnację z pełnienia funkcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bogdan Zdrojewski jest "jedynką" w dolnośląskim i na Opolszczyźnie, w zachodniopomorskim i lubuskim jest to Bartosz Arłukowicz. Dotychczasowy szef MAP Borys Budka "jedynką" do PE na śląskiej liście KO.

« 1 »