Nowy numer 43/2020 Archiwum

Barańczak kompletny

Nie lada gratkę dla miłośników poezji przygotowało krakowskie wydawnictwo a5.

Wiersze zebrane Stanisława Barańczaka to książka mieszcząca w sobie wszystkie wydane dotąd tomiki tego autora, poszerzona o poemat „Hemofilia” oraz dwie wypowiedzi programowe: „Parę przypuszczeń na temat poezji współczesnej” z 1970 roku i „Tablica z Macondo” z 1989 roku.

Te dwa teksty świetnie odzwierciedlają ewolucję, jaką przeszła liryka Barańczaka: od nieufności wobec świata i języka, rozbijania schematów partyjnej nowomowy, po wiersze metafizyczne, gęste od znaczeń.

Poezja autora „Widokówki z tego świata” staje się coraz bardziej otwarta na świat i czytelnika, a także na Boga, o którego coraz częściej pyta bohater tych utworów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także