Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zakręcony bas

Niezwykła mieszanina jazzu, soulu, popu, elektroniki i – przede wszystkim – fantastycznych brzmień gitary basowej.

Tak w skrócie można by scharakteryzować Mutru, solowy projekt Piotra Żaczka, basisty znanego z występów z największymi gwiazdami polskiej estrady.

W większej części jest to płyta instrumentalna, pełna dźwiękowych eksperymentów (w jednym z utworów rolę instrumentów pełnią szklanki, kamyki i przedmioty wrzucane przez muzyka do wody).

Są też jednak dwie piosenki, znakomicie zaśpiewane przez Anię Szarmach i Kubę Badacha. Pod względem brzmieniowym jest to jedna z najciekawszych polskich produkcji ostatniego czasu. Trudno znaleźć na polskim rynku fonograficznym podobną pozycję. „Mutru” to gratka dla wszystkich, którzy lubią bardziej „zakręconą”, nowoczesną muzykę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także