Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pulsujące serce Lizbony

Kiedy Teresa Salgueiro w ciemnowiśniowej sukni zaśpiewała kilka pierwszych taktów, wiedziałem, że możliwy jest cud – pisze w swych portugalskich wierszach ks. Jerzy Szymik.

Choć wokalistka Madredeus nie śpiewa na dwóch płytach kompilacji, mowa jest o tym samym: o muzyce fado. Słowo to dosłownie oznacza fatum, los, przeznaczenie. To gatunek muzyczny powstały w XIX wieku w biednych dzielnicach portowych miast Portugalii, głównie w zaułkach Lizbony.

W latach 90. XX wieku muzyka ta zaczęła przeżywać swój renesans, głównie za sprawą nowego pokolenia artystów śpiewających zarówno klasyczne, jak i uwspółcześnione fado. Pełne dramatycznych odcieni, melancholijne pieśni, wykonywane przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar podbiły serca ludzi na całym świecie. Ich temat? Morze, żegluga, cierpienie, samotność, miłość.

Na dwóch płytach kompilacji Casa do Fado usłyszymy trzydzieści utworów z serca rozpalonej słońcem Portugalii. Aż dziewięć pieśni śpiewa Amália Rodrigues, ogłoszona królową tego gatunku. Urodzona (1920) i zmarła (1999) w Lizbonie, pochodząca z ubogiej rodziny śpiewaczka, dzięki swemu przejmującemu głosowi uznana została przez wielu za ambasadorkę Portugalii

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także