Nowy numer 2/2021 Archiwum

Ruszyła Scena Faktu Teatru Telewizji

Spektaklem „Inka 1946” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz rozpoczęła działalność Scena Faktu Teatru Telewizj

Napisany specjalnie dla Teatru Telewizji dramat dokumentalny Wojciecha Tomczyka, autora głośnej „Norymbergi”, opowiadał o mordzie sądowym dokonanym na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie, sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK mjr. Zygmunta Szendzielorza „Łupaszki” . Jednym z zarzutów, jakie jej postawiono, było mordowanie rannych jeńców z UB – ludzi, którym w rzeczywistości ratowała życie. Po specjalnym, przedpremierowym pokazie spektaklu dr Piotr Niwiński z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku zwrócił uwagę, że sztuka wiernie oddała przebieg dramatycznych wydarzeń, których bohaterką była tytułowa Inka.

Scena Faktu przygotowała już do emisji trzy kolejne spektakle telewizyjne. 26 lutego zobaczymy dramat dokumentalny „Góra Góry”, opowiadający o ojcu Janie Górze. „Góra Góry” to dramat dokumentalny, napisany przez Marka Millera i Piotra Wojciechowskiego. Reżyserem tej dokudramy jest Paweł Woldan, autor filmu dokumentalnego o Janie Górze z 2005. W rolę głównego bohatera wcielił się Krzysztof Globisz.
19 marca w ramach Sceny Faktu zostanie wyemitowane „Słowo honoru” w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego, którego bohaterką jest Emilia Malessa, szefowa komórki łączności z zagranicą AK. Popełniła ona samobójstwo, pomówiona o zdradę przez współtowarzyszy z AK. Na polecenie swego przełożonego ujawniła współpracowników, wierząc zapewnieniom UB, że nie zostaną aresztowani.

W kwietniu obejrzymy „Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiego w reżyserii Macieja Englerta. To adaptacja niezwykłej literatury – sprawozdania z rozmów Kazimierza Moczarskiego, szefa Biura Informacji i Propagandy ZWZ-AK, z generałem SS Jurgenem Stropem, katem warszawskiego getta, które prowadzili w 1949 roku, przebywając przez dziewięć miesięcy we wspólnej celi więziennej.

Dramaty dokumentalne „Śmierć Rotmistrza Pileckiego” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego i „Norymberga” w reż. Waldemara Krzystka emitowane w ubiegłym roku w Jedynce uzyskały bardzo wysoką oglądalność. Rekord pobiła „Norymberga”. 11 grudnia 2006 r. spektakl obejrzało 1,8 miliona widzów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także