Nowy numer 2/2021 Archiwum

Woda żywa popłynie z ekranu

H2O nazywać się będzie nowa katolicka telewizja we Włoszech. Ruszy prawdopodobnie na Wielkanoc. Nie będzie watykańską CNN – jak głoszą plotki – ale Stolica Apostolska popiera jej narodziny.

Projekt telewizji został zaprezentowany w październiku, na I Światowym Kongresie Telewizji Katolickich w Madrycie. Wzbudził duże zainteresowanie, ponieważ stacja zamierza wyjść poza granice Włoch. H2O przynajmniej na razie nie będzie nadawać swego programu, tylko przygotowywać krótkie serwisy w siedmiu językach, w tym po arabsku, które będą mogły być wykorzystane w telewizji, Internecie oraz telefonii komórkowej.

Będzie to – jak mówi dyrektor Jesús Colina – audiowizualny serwis informacyjny. – Chcemy zaproponować od czterech do dziesięciu wiadomości dziennie – o Stolicy Apostolskiej, Kościele na świecie oraz o tym, o czym katolicy nie mogą dowiedzieć się z innych mediów. Każda wiadomość będzie trwałą około minuty, tak by mogła być wykorzystana we wszystkich formatach technologicznych i wydawniczych – podkreśla Colina. Dyrektor H2O od 10 lat kieruje też Informacyjną Agencją Zenit, uznawaną za jedną z najbardziej rzetelnie informujących o życiu Stolicy Apostolskiej i Kościoła na świecie. To doświadczenie zamierza wykorzystać w H2O i słowo pisane przełożyć na obraz.

Kościół będzie newsem
H2O wzoruje się na RIIAL – Sieci Informacji Kościoła w Ameryce Łacińskiej. Powstała ona przed 20 laty dzięki poparciu Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu i Rady Episkopatów Latynoamerykańskich (CELAM). Koordynatorka sieci Leticia Soberów zwraca uwagę, że utworzenie nowej międzynarodowej sieci informacji telewizyjnej odpowiedziałoby na wołanie wierzących o prawdziwe newsy i wartościowe informacje – dodaje.

– Wierzymy, że chrześcijaństwo jest czymś pięknym i pozytywnym. Dlatego chcemy ukazywać tę żywą wodę, bez której człowiek nie może żyć, bo sam materializm mu nie wystarcza – mówi z entuzjazmem Jesús Colina. Podkreśla, że on i wszyscy zaangażowani w projekt dziennikarze, naukowcy, historycy i zapaleńcy są przekonani, że Kościół może stać się newsem, nie tylko wtedy, gdy wybucha jakiś skandal.
„H2O to chemiczny symbol wody, w tradycji chrześcijańskiej jest również symbolem życia oraz oczyszczenia, zbawienia i odnowy” – czytamy na stronie www.h2onews.tv. Twórcy dodają: „Nasz serwis będzie takim oczyszczeniem, które bije ze źródła Ewangelii i ożywia odbiorcę”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama