Nowy numer 09/2024 Archiwum

Nareszcie!

Kiedy kilkanaście lat temu, dzięki inicjatywie paru młodych dominikanów, zaczęły pojawiać się w krakowskiej bazylice Świętej Trójcy nowe formy śpiewu, wierni zajmowali zaledwie prezbiterium.

Dziś w czasie Triduum kościół z trudem mieści wszystkich chcących uczestniczyć w liturgii. Owocem tej duszpasterskiej pracy był znakomity śpiewnik „Niepojęta Trójco”. Z miejsca stał się wydawnictwem niemal kultowym, a pieśni można było usłyszeć w wielu kościołach nad Wisłą.

Łączył w sobie różne tradycje: polskiego renesansu, chorału gregoriańskiego i współczesne kompozycje liturgiczne. Choć wydany kilka lat temu, nadal cieszy się sporym zainteresowaniem. Właśnie ukazała się pierwsza z płyt zawierających utwory ze śpiewnika. Usłyszymy pieśni dwóch dominikańskich autorów: André Gouzesa i Jacka Gałuszki.

Dominikańska schola nagrała tę płytę pod koniec lutego. Dyrygował nią Dawid Kusz OP, autor świetnej liturgicznej płyty „Pieśń o nadziei”. Na krążku usłyszymy znakomite pieśni: „Niepojęta Trójco”, „Dialog” (Pieśń o Maryi i Mędrcach), „Tak Bóg umiłował świat”, „Miserere”, „Radosna Światłości”, „Wielki jest Pan”, „Królowo Nieba, wesel się”, „Kantyk trzech młodzieńców” czy pełen ognia „Kantyk Mojżesza”

Płytę kupisz w sklepie:
>www.paganini.com.pl

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza