Nowy numer 17/2024 Archiwum

Etnobarok

Album Bolivian Baroque niezwykły, nie tylko dla miłośników klasyki. Brytyjski Florilegium, zajmujący się europejskim barokiem, tym razem w sercu boliwijskiej dżungli.

Płyta powstała z inicjatywy misjonarza muzyka o. Piotra Nawrota. Zawiera 13 utworów. Pochodzą z redukcji jezuickich wśród Indian Moxos i Chicquitos. 10 z nich to anonimy. Prawdopodobnie skomponowane przez Indian. „Dla nich nie było ważne, kto komponował. Ważne było, by służyć.

By dzieło miało swoją funkcję w społeczeństwie. Stąd podpisywano tylko: ad majorem Dei gloriam” – mówi o. Piotr. Są też dwie kompozycje Domenica Zipoli. Smaczek stanowi zamykająca całość improwizja na fletni sicu sicu. Kompozycje wydają się brzmieć podobnie do baroku Włoch czy Hiszpanii. Ale o specyfice tej muzyki świadczą subtelne zapożyczenia, charakteryzujące mieszkańców ówczesnych redukcji.

Wielbiciele Vivaldiego i Teleman-na będą usatysfakcjonowani. Fani etno mogą spróbować klasyki wyśpiewanej w języku Chicquitos. Atrakcyjnym bonusem dla wszystkich jest dołączona płyta DVD. Zawiera materiał z sesji nagraniowej, rozmowę z muzykami, wypowiedzi o. Piotra. Całość ładnie, kolorowo wydana.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Krzysztof Błażyca

Z redakcją „Gościa" związany od roku 2006 r. Religioznawca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (zbiór reportaży z Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy) oraz reportażu „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", za który otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017 w kategorii książka podróżnicza roku oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą książkę roku 2017 o tematyce afrykanistycznej w kategorii publikacji popularno-naukowej. Autor wystaw fotograficznych ukazujących życie codzienne w krajach Afryki. Publikacje w „Misyjnych drogach", „Poznaj Świat", „Catholic Mirror" (Kenia), „Magazynie Familia", „Warto", „W drodze", „Almanachu Prowincjonalnym", „Tygodniku Powszechnym". Związany z organizacjami pomocowymi w Ugandzie i Kenii. Motto: „Pokochajcie Afrykę!" (kard Charles Lavigerie).

Kontakt:
krzysztof.blazyca@gosc.pl
Więcej artykułów Krzysztofa Błażycy