Nowy numer 42/2020 Archiwum

Paradoksy wyśpiewane

Wiersze ks. Jana Twardowskiego w wersji śpiewanej to propozycja pochodzącego ze Śląska dziecięcego zespołu wokalno-tanecznego „Ychtis”.

Do udziału w swojej najnowszej płycie, zatytułowanej NIEBO W DOBRYM HUMORZE, grupa zaprosiła kilkoro dorosłych wokalistów, m.in. Ewę Urygę i Jacka Wójcickiego. Ich obecność wnosi do nagrań element ożywczego kontrastu w stosunku do dziecięcych głosów. Szczególnie ciekawie wypadają piosenki zaśpiewane z Ewą Urygą, gdzie aranżacje zostały wzbogacone o elementy jazzowe.

W pozostałych utworach dominuje prostota, dobrze współgrająca zresztą z poezją księdza Twardowskiego, którego dzieci nazywają pieszczotliwie „Dziadziusiem”. Na swojej stronie internetowej: www.ychtis.art.pl opowiadają o jednym ze spotkań z nim: „Mieliśmy zaprezentować tylko jeden utwór, ale ksiądz Jan poprosił o bis i o kolejne piosenki i tak łącznie wykonaliśmy 15 utworów”.

Refreny piosenek „Ychtis” są tak skonstruowane, by wydobyć najważniejsze prawdy zawarte w wierszach. „Miłość nieszczęśliwa ucieka od szczęścia”, „A nieszczęście to szczęście, lecz na razie inne” – w tych prostych słowach poeta genialnie uchwycił paradoksy naszej codzienności. Być może dzięki płycie wydanej przez Księgarnię św. Jacka częściej będziemy te słowa rozważać.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także