Nowy numer 48/2023 Archiwum

Głos Ojca

Najpierw była niesamowita radość wieczoru 16 października 1978 roku. Potem pierwsza wizyta Papieża Polaka w Ojczyźnie. Jeszcze później wybuch wolności sierpnia ’80. A w końcu wstrząs. Stan wojenny.

W takiej atmosferze bólu, upokorzenia, zasypanych nadziei, do Polski w czerwcu 1983 roku przybył po raz drugi Jan Paweł II. Przybył, aby pocieszyć i podtrzymać na duchu. Z orędziem „Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja”.

Polskie Radio we współpracy z Radiem Watykańskim postanowiło przypomnieć tamte ważne chwile, wydając 15 płyt dokumentujących papieską pielgrzymkę roku 1983. Zestaw zatytułowany jest POKÓJ TOBIE, POLSKO – OJCZYZNO MOJA. II PIELGRZYMKA JANA PAWŁA II DO POLSKI. Zawierają one nie tylko oficjalne teksty przemówień, ale wszystko to, co zostało wtedy powiedziane i zarejestrowane. Słowa Papieża brzmią jakoś inaczej, gdy towarzyszy im żywa reakcja tłumów, oklaski i skandowane okrzyki, a nawet... śpiew ptaków. Lepiej niż książki oddają atmosferę tamtych spotkań.

Przesłanie i apele Papieża Polaka do Polaków w tamtym trudnym czasie wydają się i dziś w jakiś proroczy sposób aktualne. Na spotkaniu podczas Apelu Jasnogórskiego powiedział on między innymi: „Nazywam po imieniu i dobro, i zło, i nie zamazuję. (...) Jest to sprawa tym ważniejsza, im więcej okoliczności zdaje się sprzyjać temu, abyśmy tolerowali zło, abyśmy się łatwo z niego rozgrzeszali. Czy dziś wiele się zmieniło?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy