Nowy numer 43/2020 Archiwum

Raper w jarmułce

Pochodzi z ortodoksyjnej żydowskiej rodziny. Jego rówieśnicy pilnie ślęczeli nad wersami Tory, a później z wypiekami na twarzy zaczytywali się w komentarzach, które do jej słów napisali cadycy. On uciekał. Ze szkoły i od religii. Gdy w końcu jako nastolatek odkrył Bożą miłość, zaczął o niej… rapować. Dziś hip-hopowy chasyd podbija świat.

Matthew Miller zaskoczył wszystkich. Zaczął opowiadać biblijne historie językiem hip-hopu i skocznego, pulsującego reggae. Znany jest jako MATISYAHU. Jego kalendarz koncertowy jest wypełniony, a żywiołowe koncerty przyciągają prawdziwe tłumy.

Matisyahu wydał dotąd dwie płyty: album „Shake off the dust... Arise” i koncertówkę „LIVE AT STUBB’S”. Tę ostatnią płytę znajdziemy na półkach polskich sklepów.

Albumy czerpią garściami ze stylu Jamajki, ale wyrapowane teksty opowiadają przede wszystkim o historii Izraela. Oparte są na słowie Biblii. To naprawdę świetna muzyka. Porywające, skoczne kawałki reggae, rapowane psalmy, subtelne, leniwie sączące się ballady i wyśpiewane z prędkością karabinu maszynowego hip-hopowe rymy. Grając muzykę Boba Marleya, Matisyahu pozostaje w swym przesłaniu całkowicie oryginalny. A słowa? Biblijne opowieści, pełne tęsknoty zawołania: „Pragniemy nadejścia Mesjasza”. Czapki i jarmułki z głów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także