Nowy numer 47/2023 Archiwum

Dominikanie się cieszą

JEZU, ŚLICZNY KWIECIE to pięknie wydany album, zawierający w większości tradycyjne, lecz mało znane kolędy i pastorałki, opracowane i wykonane przez krakowskich braci dominikanów. To kolejna płyta wydana przez coraz sprawniej działający Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Największe wrażenie robi chyba pieśń Gaudete. Nie sądziłem, że tradycyjny łaciński hymn może tak porwać. Gdy dominikanie wykrzykują: „Radujcie się, bo Chrystus się narodził”, widać, słychać i czuć, że naprawdę się z tego cieszą. To nowe oblicze pieśni liturgicznej, która wielu kojarzy się jedynie ze smętnym, pozbawionym życia zawodzeniem. Na płycie usłyszymy wielki wybuch radości. Mocnym, czystym głosom młodych braci świętego Dominika towarzyszą m.in.: skrzypce, kontrabas, flety, akordeon i instrumenty perkusyjne.

– Tradycja wspólnego kolędowania jest piękna. Kolędy i pastorałki pozwalają wyśpiewać zachwyt nad tajemnicą Wcielenia. Głębia ukryta w prostocie tekstów pozwala coraz pełniej odkrywać miłość Wszechmogącego do swoich dzieci, a śpiew jest wyrazem dziękczynienia. Wpatrujmy się w Tego, który jest śliczny niczym kwiat – opowiadają mnisi.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza