Nawróceni

Angelo Comastri, Gdzie jest twój Bóg? Historie nawróceń XX wieku, tłum. I. Burchacka, Wydawnictwo Księży Marianów MIC, Warszawa 2005, s. 144.

Ks. Marcin Brzeziński

|

06.12.2005 20:16 GN 49/2005

dodane 06.12.2005 20:16

Bardzo rzadko zdarza się biskup, który chce dotrzeć do swoich wiernych poprzez książkę popularną, a nie uczony traktat. Arcybiskup Loreto Angelo Comastri, który wydał już wiele książek o duchowości i liturgii, w 2003 r. opublikował książkę pod wyjaśniającym wszystko tytułem: Gdzie jest twój Bóg? Historie nawróceń XX wieku.

Właśnie tę książkę dziś możemy przeczytać dzięki Wydawnictwu Księży Marianów MIC. Już staranność edytorska skłania do zainteresowania się tą pozycją, a potęguje się ono, gdy zaczynamy ją czytać. Comastri przedstawia dzieje życia siedmiu osób dwudziestowiecznej Europy. Są to: Edyta Stein, Adolf Retté, Eugenio Zolli, André Frossard, Giovanni Papini, Pietro Cavallero i Siergiej Kurdakow.

Każda z tych postaci to osobny świat zdarzeń, doświadczeń i okoliczności, w jakich spotkali Boga i zdecydowali się Go wybrać. U niektórych był to nagły błysk zrozumienia i zachwytu, jak w przypadku Adolfa Retté, czy André Frossarda, a czasem efektem dłuższej drogi rozpoznawania Prawdy, jak u Edyty Stein. Nawracali się ochrzczeni ateusze (Papini), jak też Żydzi (rabin Zolli i Edyta Stein), ludzie pióra (Retté, Frossard, Papini), komsomolec (Kurdakow), czy bandyta (Cavallero). Lektura prowadzi do utwierdzenia nas w przekonaniu, że dla Boga nie ma sytuacji niemożliwych do zmiany, że człowiek zawsze może odnaleźć drogę do Boga. A właściwie, jak pisze sam autor, to „Chrystus przemierza Ziemię od krańca do krańca, od jednej do drugiej – całkowicie odmiennej – sytuacji. Lecz wszędzie niezmiennie jest jedno: Chrystus namiętnie szuka człowieka, każdego człowieka, aby obdarować go przebaczeniem gojącym rany serca i rozniecającym blask pokoju...”.

Prezentacji każdej z postaci towarzyszą wyjątki z dzienników, czy wypowiedzi samych bohaterów. Przejmująco brzmią słowa Kordakowa: „W Rosji biłem i zabijałem wierzących. (...) Paliłem Biblie. Znęcałem się nad starymi kobietami i nad wieloma wierzącymi. Byłem niegodny, by przebywać w domu Bożym. A jednak odczuwałem pokój w sercu i dziękowałem Bogu”.

Wiek dwudziesty to czas wielkich zbrodni, okrucieństw i walki z Kościołem, ale i czas nawróceń i świętości. Książka arcybiskupa Comastriego to dobra lektura na czas osobistej refleksji nad naszymi spotkaniami z Chrystusem. Może być świetnym przygotowaniem na adwentowe oczekiwanie na Jego przyjście do nas.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
  • Zobacz więcej w bibliotece
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Ks. Marcin Brzeziński