Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Sadzawka Siloam będzie dostępna dla turystów

To w niej Jezus kazał obmyć się niewidomemu od urodzenia, by ten mógł zostać uzdrowionym.

W ewangelii według świętego Jana w dziewiątym rozdziale czytamy:

"Przechodząc obok ujrzał pewnego człowieka, niewidomego od urodzenia. Uczniowie Jego zadali Mu pytanie: «Rabbi, kto zgrzeszył, że się urodził niewidomym - on czy jego rodzice?» Jezus odpowiedział: «Ani on nie zgrzeszył, ani rodzice jego, ale [stało się tak], aby się na nim objawiły sprawy Boże. Potrzeba nam pełnić dzieła Tego, który Mnie posłał, dopóki jest dzień. Nadchodzi noc, kiedy nikt nie będzie mógł działać. Jak długo jestem na świecie, jestem światłością świata». To powiedziawszy splunął na ziemię, uczynił błoto ze śliny i nałożył je na oczy niewidomego, i rzekł do niego: «Idź, obmyj się w sadzawce Siloam» - co się tłumaczy: Posłany. On więc odszedł, obmył się i wrócił widząc. A sąsiedzi i ci, którzy przedtem widywali go jako żebraka, mówili: «Czyż to nie jest ten, który siedzi i żebrze?» Jedni twierdzili: «Tak, to jest ten», a inni przeczyli: «Nie, jest tylko do tamtego podobny». On zaś mówił: «To ja jestem». Mówili więc do niego: «Jakżeż oczy ci się otwarły?» On odpowiedział: «Człowiek zwany Jezusem uczynił błoto, pomazał moje oczy i rzekł do mnie: "Idź do sadzawki Siloam i obmyj się". Poszedłem więc, obmyłem się i przejrzałem». Rzekli do niego: «Gdzież On jest?» On odrzekł: «Nie wiem»."

28 grudnia 2022 Urząd Starożytności Izraela poinformował o planach odtworzenia obiektu i udostępnienia go milionom gości i turystom, którzy co roku odwiedzają Jerozolimę.

"Izraelski Urząd Starożytności, Izraelski Zarząd Parków Narodowych i Fundacja Miasta Dawida mają przyjemność ogłosić rozpoczęcie wykopalisk historycznej Sadzawki Siloam w Jerozolimie" - czytamy na facebooku.

Urząd Starożytności przypomniał również, że według Biblii sadzawka została po raz pierwszy zbudowana w VIII wieku p.n.e. za panowania króla Ezechiasza, około 2700 lat temu, jako część systemu wodnego Jerozolimy.

Przeczytaj:  Naszyjnik ze złota i kamieni szlachetnych z VII wieku odkryty w Anglii

Z informacji podanej przez Urząd dowiadujemy się również, że sadzawka Siloam służyła jako zbiornik do gromadzenia wód ze źródła Gichon, które były kierowane podziemnym tunelem wodnym. Była uważana także za jeden z najbardziej strategicznych obszarów Jerozolimy w okresie Pierwszej Świątyni. Potwierdza to także odkryty w 1880 roku napis Siloam, który został wyryty na ścianie wewnątrz tunelu wodnego. Inskrypcja przechowywana jest w Muzeum Archeologicznym w Stambule i została wyryta starożytnym pismem hebrajskim. Opisuje, w jaki sposób wody ze źródła Gihon zostały skierowane przez tunel do sadzawki.

Przeczytaj:  Przeszedł do historii jako bohater średniowiecznej Szwajcarii

Ze względu na swoje znaczenie sadzawka Siloam została odnowiona i rozbudowana w późnym okresie Drugiej Świątyni, około 2000 lat temu. Uważa się, że w tym czasie sadzawka służyła jako „mykwa”. Przez lata wokół Sadzawki Siloam narosło wiele tradycji. 

"Szacuje się, że Sadzawka Siloam przeszła kilka etapów budowy, a w szczytowym okresie była wyłożona drobnymi płytami chodnikowymi i osiągnęła maksymalnie 5 dunamów (1¼ akra)" - czytamy.

Przeczytaj:  Twarze ze średniowiecza

Od końca XIX wieku jest ona przedmiotem wypraw archeologicznych z całego świata.

Po raz pierwszy jednak we współczesnej historii oficjalne wykopaliska archeologiczne Urzędu Starożytności Izraela umożliwią odsłonięcie całej sadzawki Siloam. W pierwszym etapie zwiedzający będą mogli obserwować wykopaliska archeologiczne, a w najbliższych miesiącach udostępniona zostanie Sadzawka Siloam, jako część trasy turystycznej, która rozpocznie się w najbardziej wysuniętym na południe punkcie Miasta Dawida i zakończy się przy Ścianie Płaczu.

Poniżej można obejrzeć krótki film ukazujący Sadzawkę z okresu Drugiej Świątyni.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy