Nowy numer 17/2024 Archiwum

Przeszedł do historii jako bohater średniowiecznej Szwajcarii

Adrian von Bubenberg przeszedł do historii jako bohater średniowiecznej Szwajcarii. W 1466 roku udał się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Izraelscy badacze odkryli właśnie graffiti przedstawiające jego imię i rodzinne godło w miejscu Grobu Dawida w Jerozolimie.

Odkrycia dokonali Michael Chernin i Shai Halevi z Izraelskiego Urzędu Starożytności w ramach ich pracy dokumentującej średniowieczne inskrypcje w Jerozolimie. Wiele z takich inskrypcji pozostawili po sobie europejscy pielgrzymi.

Podpis Adriana von Bubenberga to jeden z ponad 40 napisów w różnych językach, które zostały ujawnione zaawansowanymi metodami technologicznymi. Wykorzystują one fotografię multispektralną, różne długości fal niewidoczne dla ludzkiego oka. Dzięki temu wydobywają na światło napisy, które wyblakły i zostały wymazane na przestrzeni lat.

- W okresie mameluckim, w latach 1332-1551, kompleks budynków sąsiadujący z tradycyjnym Grobem Króla Dawida był własnością mnichów z katolickiego zakonu franciszkanów – mówią Michael i Shai - Budynek pełnił funkcję klasztoru i schroniska dla zachodnich pielgrzymów, którzy pozostawili swój ślad na murach.

Wśród napisów i graffiti badacze byli bardzo zdziwieni odkryciem węglowej inskrypcji z imieniem i herbem rodu Adriana von Bubenberga.

Von Bubenberg urodził się w 1424 r. w szlacheckiej rodzinie. Przez lata był burmistrzem Berna. Zyskał sławę w 1476 r., kiedy dowodził armią Konfederacji Szwajcarskiej w bitwie pod Murten i pokonał armię Karola Śmiałego, księcia Burgundii, który zagroził niepodległości Szwajcarii. 

Po jego śmierci w 1479 r., w podziękowaniu za opiekę nad Bernem i Szwajcarią, von Bubenberg został pochowany na honorowym miejscu w katedrze berneńskiej. Pomnik Adriana von Bubenberga zdobi jeden z centralnych placów Berna, a wiele ulic w szwajcarskich miastach nosi jego imię.

Okazuje się, że jego syn, również Adrian (II) von Bubenberg (1458–1501), także odwiedził Jerozolimę. Dlatego nie jest do końca możliwe ustalenie, czy odkryte w Jerozolimie imię zostało napisane przez ojca czy syna. Jednak odkrycie to dostarcza bezpośrednich dowodów na związek między średniowieczną Szwajcarią i Jerozolimą.

Przeczytaj:

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy