Nowy numer 17/2024 Archiwum

Twarze ze średniowiecza

W ostatnich latach poprawiła się zdolność do cyfrowej rekonstrukcji wyglądu ludzi ze średniowiecza. Widać to w nowym projekcie, który pomógł ukazać trzy osoby, które żyły 700 lat temu w Szkocji.

Whithorn Trust i Uniwersytet Bradford połączyli siły, aby ujawnić twarze trzech osób, które zostały pochowane w Whithorn Priory w regionie Dumfries i Galloway w Szkocji. Dzięki rekonstrukcjom możemy oglądać twarze kobiety, duchownego i biskupa, którzy żyli między XII a XIV wiekiem.

Do rekonstrukcji wykorzystano techniki archeologiczne i kryminalistyczne. Eksperci działają w ramach projektu Cold Case Whithorn.

Kryminalistyczna metoda przybliżania, rekonstrukcji i przedstawiania twarzy została zastosowana do skanów 3D każdej czaszki przez antropologa twarzoczaszki i artystę medycyny sądowej - dr Christophera Rynna.

Najbardziej godną uwagi osobą, która została zrekonstruowana cyfrowo, był Walter z Whithorn, biskup Galloway. Wcześniej był szambelanem Lorda Galloway, zanim został biskupem. 

"Walter został wyświęcony 2 listopada 1214 roku. Pojawia się w niektórych zapisach w Anglii jako sufragan arcybiskupa Yorku, był świadkiem nadania Opactwu Melrose za panowania Aleksandra II Szkockiego i przyznał Opactwu Dryburgh kościół parafialny Sorbie. Jego nekrolog z 1235 r. jest odnotowany w Melrose Chronicle: wydaje się, że zmarł w styczniu lub lutym tego roku." - czytamy na instagramie dr Christophera Rynna.

 

Niestety nie znamy nazwisk dwóch pozostałych osób, ale i tak możemy się o nich czegoś dowiedzieć. Wiemy, że kobieta pochodzi z XIV wieku. Zmarła w wieku 20 lat. Uważa się, że miała wysoki status, ponieważ została pochowana przy głównym ołtarzu klasztoru na łożu z muszelek.

 

Drugą osobą był duchowny, który miał deformację twarzy spowodowaną nieleczonym rozszczepem wargi.

 

"Pochówki w Whithorn mają ogromne znaczenie archeologiczne, a miejsce to jest znane jako „kolebka szkockiego chrześcijaństwa”. Pielgrzymi podróżowali do Whithorn, ponieważ znajdował się tam grób św. Niniana, misjonarza z VIII wieku, który nawrócił Piktów na chrześcijaństwo." - komentuje na swoim instagramie dr Rynn.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy