Nowy numer 2/2021 Archiwum

Łagodne fale Bałtyku

Łagodne fale Bałtyku miarowo uderzają o piaszczysty brzeg. Delikatne, pastelowe kolory. Okładka krążka Baltic Voices świetnie oddaje klimat całej płyty. Na kompilacji, zbierającej najciekawsze utwory współczesnych kompozytorów krajów nadbałyckich, nie znajdziemy sztormu.

Wysłuchamy raczej czystych, stonowanych kompozycji w wykonaniu Estonian Philharmonic Chaber Choir pod batutą Paula Hilliera. On sam zafascynował się muzyką krajów nadbałtyckich dwadzieścia lat temu, gdy koncertował w nich wraz ze znakomitym chórem Hilliard Ensemble.

Wydany przez wytwórnić Harmonia Mundi album przynosi świeże spojrzenie na to, co dzieje się we współczesnej muzyce klasycznej w Estonii, Łotwie, Szwecji i Finlandii. Album stwarza okazję, by wymazać wreszcie muzyczne białe plamy i poznać niezwykły świat, do którego zapraszają kompozytorzy Einojuhani Rautavaara (Finlandia), Peteris Vasks (Łotwa), Sven-David Sandstrom (Szwecja) oraz Veljo Tormis i Cyrilius Kreek z Estonii.

Najbardziej znanym artystą albumu jest znakomity estoński kompozytor Arvo Pärt. Utwór „…which was the son of” mieszkającego od lat w Berlinie artysty jest premierą światową. Tej nowoczesnej kompozycji blisko jest do… chorału gregoriańskiego, który Pärt przez lata studiował. Jego utwory bardzo mocno dotykają sfery wiary, są dosłownie przesiąknięte sacrum. Polskim dystrybutorem płyty jest firma CMD (www.cmd.pl)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także