Nowy numer 32/2020 Archiwum

Komisja działała uczciwie

Wycena gruntu w Białołęce, zwróconego elżbietankom przez Komisję Majątkową, była prawidłowa - wynika z opinii rzeczoznawców, do której dotarł "Gość Niedzielny".

Dokument został 20 stycznia br. przekazany do prokuratury okręgowej w Warszawie, która prowadzi śledztwo w sprawie rzekomego zaniżenia wyceny tej ziemi. Choć dochodzenie trwa już dwa lata, żadne zarzuty nie zostały sformułowane, a obecna opinia wskazuje, że ze strony Komisji Majątkowej nieprawidłowości nie było.

Wycena zawyżona
Najnowszą opinię w sprawie wyceny 47 ha gruntu zwróconego elżbietankom w Białołęce sporządziła na prośbę sióstr Komisja Opiniująca przy Małopolskim Stowarzyszeniu Rzeczoznawców Majątkowych. W piśmie z 15 grudnia 2009 r. stwierdza ona, że „opiniowany operat może stanowić podstawę do ustalenia wartości rynkowej nieruchomości, dla potrzeb postępowania regulacyjnego toczącego się z wniosku Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety Prowincja w Poznaniu przed Komisją Majątkową”. Decyzję w sprawie sposobu obliczenia wartości tego gruntu wydała 15 grudnia 2009 r. także komisja ministerstwa infrastruktury, która orzekła: „Komisja nie stwierdziła celowych działań rzeczoznawcy majątkowego mających na celu zaniżenie wartości”.

Te opinie mogą mieć zasadnicze znaczenie dla śledztwa toczonego w tej sprawie przez prokuraturę. Zawiadomienie o nieprawidłowościach polegających m.in. na zaniżeniu wartości gruntu złożyły władze warszawskiej gminy Białołęka, twierdząc, że jest on wart 240 mln zł, a więc osiem razy więcej niż kwota, na jaką został wyceniony na potrzeby Komisji Majątkowej przez rzeczoznawcę, który ustalił wartość gruntu na 30,7 mln zł. Przy okazji warto zwrócić uwagę, że wbrew obiegowym opiniom Komisja Majątkowa nie określa wartości ziemi. Czyni to uprawniony to tego licencjonowany rzeczoznawca na zamówienie podmiotu kościelnego starającego się o dany grunt, po czym przedkłada ją Komisji. Na orzeczeniach rzeczoznawców opierają się także inne instytucje państwowe, np. sądy. Po nagłośnieniu sprawy zarządzająca gruntem Agencja Nieruchomości Rolnych sporządziła własną wycenę, która wyniosła 106 mln zł.

W tej sytuacji Komisja Majątkowa poprosiła o opinię Komisję Arbitrażową Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych. Komisja arbitrażowa orzekła, że przy sporządzaniu obu wycen doszło do pewnych nieprawidłowości, i wskazała, jak je usunąć. Rzeczoznawca sporządzający pierwszą wycenę zastosował się do zaleceń komisji arbitrażowej i po przeliczeniu według jej wskazówek cena ziemi wzrosła zaledwie o ok. 150 tys. zł. Gdy uwzględnimy obecną opinię rzeczoznawców z Małopolski, okazuje się, że władze Białołęki wielokrotnie zawyżyły ceny tego gruntu, a pierwszy rzeczoznawca sporządził ją prawidłowo. Przy okazji warto wiedzieć, że oskarżone o „skok na kasę” elżbietanki sprzedały ziemię w Białołęce za taką samą kwotę, na jaką opiewała wycena sporządzona dla komisji, czyli 30 mln zł.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama