Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kościół bardziej pokorny

Ks. Tomasz Jaklewicz: Czy wszyscy biskupi złożyli wnioski o zbadanie swoich teczek?

Bp Piotr Libera: – Formalnie ani Komisja Historyczna, ani episkopat nie może zmusić żadnego biskupa do dokonania autolustracji. Wielu biskupów składa te wnioski już w tej chwili, inni zrobią to w najbliższym czasie. Komisja Historyczna nie jest w stanie zweryfikować wszystkich od razu. To będzie odbywało się stopniowo. Chodzi o to, aby ten proces nie był powierzchowny i żeby pochopnie nie wysuwać oskarżeń.

A jeśli któryś z biskupów będzie się ociągał z wnioskiem o przebadanie swoich akt...
– Wszystkich 44 biskupów zebranych w Warszawie 12 stycznia wyraziło wyraźnie wolę poddania się temu procesowi. Taka była konkluzja. Będziemy też prosili, aby podobny krok wykonali biskupi pomocniczy. Nastąpi to na najbliższym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w połowie marca. Zresztą wezwanie do zmierzenia się duchownych z przeszłością jest już zapisane w Memoriale Episkopatu z sierpnia ubiegłego roku.

Zapowiedziano też powołanie jeszcze jednej komisji – ekspertów prawników. Jakie będzie jej zadanie i kiedy powstanie?
– Czym innym są badania zawartości dokumentów IPN-u przez historyków, a czym innym jest ocena mocy dowodowej tychże dokumentów przez prawników. Niektórzy wybitni prawnicy i konstytucjonaliści zastanawiają się głośno nad mocą dowodową tych dokumentów.

Potrzebne jest więc grono specjalistów, którzy dokonają koniecznych ekspertyz pod tym kątem. Komisja ekspertów będzie się ustosunkowywała do sprawozdań Komisji Historycznej. Myślę, że do marcowej konferencji episkopatu uda się znaleźć kilku specjalistów reprezentujących różne środowiska, aby zatwierdzić jej skład.

Jakie zadanie będzie spełniał abp Głódź?
– Będzie on łącznikiem między Komisją Historyczną, i być może także tą komisją prawną, a episkopatem. Chodzi o to, aby przekazywał rezultaty prac komisji lub sygnalizował ewentualne zapytania i wątpliwości. Ta funkcja została powierzona arcybiskupowi w tajnym głosowaniu. Warto to podkreślić.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama