Nowy numer 33/2018 Archiwum

Piętnastotomowa skarbnica

Zaczęliśmy Cię słuchać, kiedy przestałeś mówić – to zdanie, zacytowane we wstępie do pierwszej części „Dzieł zebranych” Jana Pawła II, trudno odnieść do wydawców nowej, piętnastotomowej serii.

Krakowskie Wydawnictwo M od lat bowiem zajmuje się popularyzacją nauczania Ojca Świętego. Zaczęło się od wydania encykliki „Evangelium vitae”, potem były inne encykliki i adhortacje, wreszcie nagroda „Feniksa” za przybliżanie papieskiego nauczania przez publikacje w wersji elektronicznej.

Gwarancja na 200 lat
Seria, której pierwszy tom za kilka dni trafi do księgarń, ma charakter ekskluzywny. Format A-4, twarda oprawa, złocone grzbiety, złota wstążka jako zakładka – wszystko po to, by nadać przedsięwzięciu odpowiednią rangę. – To słowa kogoś dla nas bardzo ważnego, więc chcieliśmy je wydać w sposób godny – mówi Piotr Słabek, redaktor naczelny Wydawnictwa M. – Książkę drukowaliśmy w tym samym miejscu, gdzie drukowana była Encyklopedia Britannica, stąd gwarancja jest na 200 lat! Największa jednak wartość publikacji polega na jej naukowym charakterze. Po raz pierwszy bowiem dzieła Papieża ukażą się z tak starannie opracowanymi indeksami: pojęć, nazw i postaci, biblijnym, autorów i dzieł cytowanych. Wykaz chronologiczny tekstów umożliwi wyszukiwanie papieskich dokumentów papieskich na podstawie daty ich ogłoszenia.

Odkupienie w centrum
Edycję dzieł zebranych Jana Pawła II wydawnictwo rozpoczęło od dokumentów najwyższej wagi, czyli od encyklik, które złożyły się na pierwszy tom serii. „Choć nie mają one takiej mocy wiążącej jak wypowiedzi ex cathedra, definiujące dogmaty czy stwierdzające świętość poszczególnych wiernych, to jednak stanowią one ten rodzaj nauczania papieskiego, który odnosi się do kwestii o doniosłej wadze dla życia Kościoła, określa jego zwyczajne nauczanie w sprawach wiary i moralności, a zatem zasługuje na szczególną uwagę wiernych” – przypomina we wstępie ks. Paweł Ptasznik. Autor wstępu podkreśla też, że Jan Paweł II przywiązywał wielką wagę do tych dokumentów i redagował je z ogromną starannością. Ojciec Święty napisał czternaście encyklik, a trzy z nich – Redemptor hominis, Dives in misericordia i Dominum et vivificantem – uznał za najważniejsze, stanowiące rodzaj programu. Tryptyk ten odpowiada tajemnicy Trójcy Świętej, przy czym w centrum staje tajemnica Odkupienia, będąca głównym wątkiem papieskiego nauczania. „Odkupiciel człowieka Jezus Chrystus jest ośrodkiem wszechświata i historii” – pisze Papież w Redemptor hominis. Każda z encyklik została w tomie opatrzona osobnym wstępem, napisanym przez specjalistę z danej dziedziny. Są też starannie sporządzone przypisy. – Włożyliśmy w nie bardzo dużo pracy, ale dzięki temu otrzymaliśmy dzieło o charakterze wzorcowym – cieszy się Piotr Słabek. – Mogą z niego korzystać zarówno naukowcy, jak i laicy.

Nie tylko dla duchownych
W kolejnych tomach serii Wydawnictwa M znajdą się: adhortacje, listy apostolskie, konstytucje apostolskie i orędzia, katechezy, homilie i przemówienia, modlitwy i rozważania. Ostatni, piętnasty tom, zawierający teksty prywatne Ojca Świętego, ma się ukazać we wrześniu 2008 roku. – Chcemy, by nasza seria trafiła do wszystkich kurii metropolitalnych, seminariów i zgromadzeń zakonnych – mówi Maryla Kania, dyrektor promocji Wydawnictwa M. – Zależy nam jednak także na tym, by jej czytelnikami stały się osoby świeckie, zwłaszcza te zaangażowane w życie polityczne czy gospodarcze kraju.

Z pewnością cena tego ekskluzywnego wydawnictwa (120 zł za tom w subskrypcji, 150 zł w sprzedaży detalicznej) nie jest na każdą kieszeń. Ważne jednak, by dostęp do publikacji był jak najbardziej powszechny, by trafiła ona do bibliotek. Wydawcy myślą także o stworzeniu w przyszłości wersji elektronicznej dzieła. Na razie książki będą dostępne w księgarniach diecezjalnych i innych wybranych sklepach z wydawnictwami religijnymi. Tomy serii można także zamawiać na stronie www.dzielazebrane.pl.
Przedsięwzięcie Wydawnictwa M uzyskało błogosławieństwo Benedykta XVI, który w krótkim słowie adresowanym do czytelników i redaktorów „Dzieł zebranych” napisał: „Nauczanie mojego wielkiego Poprzednika Papieża Jana Pawła II jest niewyczerpaną skarbnicą ewangelicznej mądrości i kompendium wiary dla nowych pokoleń trzeciego tysiąclecia. Zachęcam zatem wszystkich do sięgania po dar papieskiego słowa o Chrystusie i o człowieku, który w Nim ma zbawienie”.

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji