Nowy numer 09/2024 Archiwum

Watykan się zaczerwieni

Kardynałowie przybędą na pierwszy za pontyfikatu Benedykta XVI konsystorz. Odbędzie się on 24 marca. Następnego dnia Papież uroczyście mianuje piętnastu nowych kardynałów.

Konsystorz to zgromadzenie kardynałów zwoływane przez Ojca Świętego i obradujące pod jego przewodnictwem. Papież zwołuje kardynałów, kiedy chce zasięgnąć ich opinii w sprawach dotyczących kierowania Kościołem. Konsystorz wywodzi się od zebrań duchowieństwa pod przewodnictwem papieża, jakie odbywały się w Rzymie w pierwszych wiekach. Papież zapraszał na nie biskupów, kapłanów i diakonów z Kościołów rzymskich i z diecezji sąsiadujących z Rzymem.

W podręcznikach można przeczytać, że w tamtych czasach konsystorze odbywały się dwa, a nawet trzy razy w tygodniu. Z czasem przerodziły się w uroczyste spotkania kardynałów, na których papież ogłaszał swoje decyzje i pytał zebranych o opinie. Od XI wieku jest organem doradczym papieża, wspierającym go w rządzeniu Kościołem.

Obecnie obowiązujące prawo kościelne wyróżnia konsystorz zwyczajny i nadzwyczajny. W konsystorzu zwyczajnym uczestniczą kardynałowie przede wszystkim mieszkający w Rzymie. Papież zwołuje go, gdy chce poradzić się w sprawach dotyczących Kościoła, ogłosić decyzje na temat beatyfikacji i kanonizacji czy mianować nowych kardynałów.

W konsystorzu zwyczajnym mogą uczestniczyć nie tylko kardynałowie, lecz także inni hierarchowie, a nawet świeccy zaproszeni przez papieża. Na konsystorz nadzwyczajny, gdy przedyskutowania wymagają sprawy szczególnie ważne dla Kościoła, przybywają do Watykanu wszyscy kardynałowie z całego świata.

Pierwszy konsystorz Benedykta XVI poprzedzi spotkanie wszystkich członków kolegium kardynalskiego. Będzie ono przypominało kongregacje generalne, które odbywały się po śmierci Jana Pawła II, aż do rozpoczęcia konklawe. Sam Benedykt XVI określił to spotkanie jako czas refleksji i modlitwy. Watykaniści spodziewają się, że będzie ono również okazją do swobodnej wymiany poglądów i spontanicznych rozmów na temat problemów, które dziś najbardziej interesują Kościół i świat.

Papież lubi takie rozmowy i uważa je za bardziej pożyteczne od zaplanowanych wystąpień na ustalone wcześniej tematy – zauważają obserwatorzy watykańscy.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy