Nowy numer 17/2024 Archiwum

Przychodzi ksiądz do mieszkania

Samo spotkanie to już dużo. A do tego jeszcze modlitwa i błogosławieństwo. Czemu z tego rezygnować?

Jakieś siedem lat temu ksiądz Łukasz Waśko chodził po kolędzie w dzielnicy domków jednorodzinnych w dużej toruńskiej parafii. Przed jednym z nich, bardzo eleganckim, czekali ministranci. – W środku bardzo śmierdzi – powiedzieli. Ksiądz się zdziwił, bo zwykle nie komentowali takich rzeczy. Kiedy razem z chłopcami wszedł do środka, stwierdził, że rzeczywiście zapach nie należał do przyjemnych. Dom okazał się niemal zupełnie pusty, żadnych wykładzin, żadnych mebli. Jedynie na środku przestrzennego holu stał zwykły drewniany stół, a przy nim dwa krzesła. Przy stole czekał mężczyzna około 45-letni, zadbany, pachnący, w skrojonym na miarę garniturze. – Przywitaliśmy się i zanim rozpoczęliśmy modlitwę, ostrzegł mnie, że może pojawić się żona i zachowywać bardzo dziwnie, ale nie mam się bać – wspomina kapłan. I rzeczywiście w trakcie modlitwy rozległ się hałas. Do holu wbiegła na czworakach kobieta ubrana jedynie w halkę. Przyjrzała się obecnym z zainteresowaniem i, wciąż na czworakach, wybiegła z pomieszczenia.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka