Nowy numer 15/2024 Archiwum

Żeby nie zapomnieć

Była sobota, zbliżała się godzina 21.37. Umieraniu Jana Pawła II towarzyszyła modlitwa, refleksja, oczyszczenie serc. Co zrobić, by tego doświadczenia nie zaprzepaścić? Na bardzo ciekawy pomysł wpadł ks. Stanisław Szczepaniec z archidiecezji krakowskiej.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca, pomiędzy 21.00 a 21.37 możemy zdobyć się na wysiłek powracania do papieskiego nauczania i modlitewnej refleksji. Takie spotkanie może odbyć się wszędzie, choćby w domu. Ks. Szczepaniec zaczął organizować Wieczory Jana Pawła II w lipcu, w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

Spotkanie łączy w sobie modlitwę i refleksję, rozmowę i gesty zbliżające ludzi do siebie. Szczegółowo przygotowany scenariusz składa się z czterech części. Wprowadzenie zawiera w sobie „Apel Jasnogórski” oraz komentarz. Dotychczas rozważano już tematy: „Totus Tuus”, „Miłosierdzie Boże źródłem nadziei dla człowieka” oraz „Zostań z nami, Panie”. Część druga to „Jan Paweł II – nauczyciel prawdy”. Jest to czas wsłuchiwania się w odczytywane fragmenty papieskiego nauczania. Celem trzeciej części, nazwanej „Jan Paweł II – Apostoł pojednania”, jest utworzenie kręgu jedności, pomagającego pokonać to, co ludzi dzieli i umacniać to, co ich łączy. Jest więc czas na osobiste gesty pojednania, modlitewne prośby o pomoc w przebaczaniu.

Na zakończenie prowadzący dziękuje Bogu za dar papieskiego życia i prosi o umocnienie tych łask, które za jego przyczyną zostały udzielone. Oczywiście cały scenariusz jest jedynie propozycją, co oznacza, że dopuszczalne są rozsądne modyfikacje i dodatki.

Nie stój, nie czekaj! Co robić? Odwiedź stronę internetową http://diecezja.pl/index.php?page=wieczor (znajdziesz tam co miesiąc propozycję scenariusza spotkania) i zorganizuj Wieczór Jana Pawła II w swojej rodzinie lub parafii!Jak przywrócić nastrój modlitwy i refleksji, jaki towarzyszył nam w tamtych dniach? Państwo Joanna i Jan orazich dzieci: Julia, Małgorzatai Jan modlili się w łagiewnickiej bazylice. Właśnie tam odbył się pierwszy Wieczór Jana Pawła II

Piąty Dzień Papieski
Koncerty, sesja naukowa, wręczenie tzw. katolickich Nobli, czyli nagrody TOTUS – to tylko niektóre atrakcje Dnia Papieskiego. Będzie on obchodzony 16 października pod hasłem: „Jan Paweł II – Orędownik Prawdy”. Jak w poprzednich latach, obchodom Dnia Papieskiego będzie towarzyszyła kwesta na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Pieniądze będą zbierane przed kościołami w całym kraju do specjalnie oznaczonych puszek. Fundusz można też wspomóc, wysyłając z telefonów komórkowych SMS-y na numer 7250 lub dzwoniąc z telefonu stacjonarnego na numer 0400 307 400. Dzięki tym pieniądzom 1300 młodych zdolnych ludzi z ubogich wiejskich rodzin może uczyć się i studiować w wymarzonych szkołach.

Stypendyści Fundacji, nazywani żywym pomnikiem Ojca Świętego, wymyślili własną akcję na Dzień Papieski. W wigilię Dnia Papieskiego, 15 października, o 21.37 w godzinie śmierci Jana Pawła II, zorganizujmy się przy naszych kościołach. Zaprośmy rodziny, przyjaciół, znajomych (za pomocą SMS-ów, e-maili, telefonów) i łącząc się z Benedyktem XVI, pomódlmy się o szybką kanonizację naszego ukochanego Ojca Świętego Jana Pawła II – zachęcają. – Niech Ojciec Święty z okna Pana zobaczy, że modlimy się za niego, pamiętamy i nigdy nie zapomnimy.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy